Japonya’da Yanardağ Patladı Tahlileyeler Acilen Başlatıldı

26 Temmuz 2022 Kapalı Yazar: admin

Japonya’nın güneyinde tespit edilen Sakurajima yanardağı geçen haftaki patlamanın itibarensında yine etkinliğe geçti. Kaya parçaları ve kül püskürtmeye başlayan yanardağ yetkilileri de harekete geçirdi.
Uzak Doğu ve Güney Asya bölgesi sık sık natural afetlerle gündeme geliyor. Bu bölgenin en mühim ülkelerinden olan Japonya da denk geldiği natural afetlerle sıkça haberlere mevzu oluyor. Ülke şimdi de bir yanardağ patlaması ile gündemde.

Ülkenin güneyinde yer alan büyük ve merkezi adalarından Kyushu’da tespit edilen Sakurajima yanardağı 17 Temmuz Piyasa gecesi patlamıştı. Taş parçaları ve kül püskürtmeye başlayan yanardağdan bugüne kadar rastgele bir lav akıntısı olmamıştı. Fakat işler değşti

Vatandaşlar acilen tahliye ediliyor:

Japonya Meteoroloji Ajansı doğrulusunda uygulanan bildirimde Sakurajima’nın patlama saati Türkiye saati ile 15.05 bir şekilde verildi. Ülkenin devlet kanalı olan NHK doğrulusunda da görüntülenen patlamada yanardağın ağzından kızıl alevler çıkarken, kara renkli kül bulutlarının da atmosfere yükseldiği fark ediliyor. Daha itibaren aktarılan bilgilerde yanardağın yavaş yavaş lav saçmaya başladığı ve potansiyel bir ikinci patlamanın olabileceğinın uyarısı yapıldığı belirtiliyor.

Yetkililerden gelen açıklamalarda önceliğin insan hayatında bulunduğu belirtilirken, hal değerlendirmesi yapılıp acil hallere derhal araya girmek edilmesi adına hazır beklenildiği belirtildi. Zamanda bölge halkının da mahalli yetkililerden istikbal açıklamaları takip etmeleri ve yönlendirmelere uymaları istendi.

Bölgede patlama tehlike düzeyi en üst civara çıkarılırken yanardağa bakan bölümde yaşam sürdüren 120 kadar vatandaşa evlerinden ayrılmaları tavsiye edildi. Yetkililer, kratere üç kilometre mesafeye kadar taşların fırlayabileceğini belirtirken, lav akışı ve kül parçacıklarının da 2 kilometre genelinde bir kısmı tehdit ettiğini belirtti. Daha itibaren uygulanan ikinci bir bildirimde bütün ada halkının tahliyeye hazır olması gerektiği ve her an acil hal ilan edilebileceği ifade edildi. Bu da aşağı yukarı 14 milyon insanın her an tahliye edilebileceği manasına geliyor.