Müzik Aletini Çalmaya Çocukluktan Başlayanlar Yaşlaınca Daha İyi Bir Zihne Sahip

30 Ağustos 2022 Kapalı Yazar: admin

Yeni yayımlanan bir incelemeye göre çocukluğunda müzik aleti çalanlar, ihtiyarlıklarında zihinsel bir şekilde daha sıhhatli oluyorlar. Bu tesir her ne kadar ufak olsa da kayda dşayet.
Küçük yaşlarda müzik aleti öğrenmenin zihinsel gelişime katkısı bugüne kadar defalarca ispatlanmıştı. Yeni yayımlanan bir inceleme da bu gerçeği tekrar gözler önüne serdi. Psychological Science dergisinde yayımlanan yeni inceleme, çocukluğunda bir müzik aleti çalmayı öğrenen bireylerin ileri yaşlarda daha iyi düşünme yecildekleri olma ihtimalini iddia etti.

Edinburgh Üniverfirmasi’nden bilim oyuncuları, ttesirklerinda 366 khamlecıdan yararlandı. İştirakçilerin 117’si, bir müzik aleti çalma hususu ile ilgili tecrübeli olduklarını paylaştı. Bunların bir çoklığıysa bilhassa çocukluk ve buluğ devresininde müzik aleti çaldığını söyledi. En çok çalınan müzik aleti piyano olurken, başka aletler arasında akordeon, gitar ve keman da yer aldı.

İştirakçilerin tamamı, ‘Lothian Birth Cohort’ isimli kapsamlı kohort çalışmasının khamlecılarıydı. Bu şahıslar, çocukluklarından bu yana çocuk gelişimine dair incelemelerde yer alarak bilgilerini paylaşmışlardı. Bu incelemelerden birisi de 11 yaşında yaptıkları standart bilişsel yecildek testiydi.

Khamlecılar, akıl yürütme, uzamsal farkındaki ve sayısal analiz lüzumtiren soruların bulunduğu bu zamanştırmaya 70 yaşında tekrar katıldı. Bilim oyuncuları, testin sonpubg mobile ucunda gençlik devresininde bir müzik aleti öğrenen şahıslari, ihtiyarlıkta ilerlemiş düşünme yecildeklerine mevcut bulunduğunu gördü. Bu şahıslar, müzik aletiyle az bir tecrübeye bulunduran ya da hiç olmayan şahıslara göre bilişsel yecildek testinde daha sık hayat boyu ilerleme gözler önüne serdi. Üstelik bu hal, bireylerin sosyo-ekonomik halleri, aldıkları eğitim ve ihtiyarlıktaki sıhhat halleri da düşünüldüğünde aynıydı.

Diğer yandan inceleme ile ilgili yorum yapan emekli Profesör Ian Deary, “Enstrüman çalma ile hayat boyu bilişsel gelişim arasında bulduğumuz dairin ufak bulunduğunu ve birincisinin ikincisine yol açtığını ispatlayamayacağımızı vurgulamalıyız.” şeklinde mevzuştu. Ancak tekrar de bu neticelerin takip edilmeye dşayet bulunduğunu dile getirdi.